Polüaktiinhape ehk PLA (polylactic acid) on bioplastik, mis on saanud populaarseks tänu oma keskkonnasõbralikele omadustele ja laiale kasutusalale, eriti 3D-printimise vallas.
Millest on PLA toodetud?
PLA tootmine algab taimsetest allikatest, nagu maisitärklis, suhkruroog või muud tärkliserikkad toorained. Tootmisprotsess hõlmab mitmeid etappe, kus tärklis muundatakse glükoosiks, millest omakorda saadakse piimhape (lactic acid) läbi fermentatsiooniprotsessi. Piimhappe polümerisatsioon viib lõpuks polüaktiinhappe (PLA) molekulide moodustumiseni. Tänu sellele bioloogilisele tootmismeetodile peetakse PLA-d üheks kõige keskkonnasõbralikumaks plastikuks, kuna see on valmistatud taastuvatest allikatest ja on biolagunev.
PLA peamised omadused
Erinevalt traditsioonilistest plastikutest, nagu PET või PVC, on PLA biolagunev eritingimustes. See materjal on tööstuslikult kompostitav, mis tähendab, et see laguneb biolagunevates tingimustes, kus on kõrged temperatuurid (üle 58°C) ja aktiivne mikrobiaalne tegevus. Kodukompostis PLA tavaliselt ei lagune, kuna seal ei saavutata vajalikke temperatuure.
Kui kompostimine ega taaskasutamine pole võimalikud, tuleb PLA tooted saata prügilasse. Erinevalt tavaplastidest, nagu PET või PVC, PLA ei eralda prügilates oluliselt toksilisi ühendeid, kuid selle lagunemine võib võtta aega.
PLA ei talu kõrgeid temperatuure. Seda tuleb arvestada, eriti kui toode puutub kokku otsese päikesevalguse või kuumade esemetega. PLA tooted võivad deformeeruda või pehmendada temperatuuridel, mis ületavad 60°C.
Kuigi PLA on üldiselt UV-kindel, võib pikaajaline kokkupuude päikesevalgusega põhjustada materjali nõrgenemist ja värvi tuhmumist. Seega on soovitatav hoida PLA tooteid eemal otsesest päikesevalgusest pikema aja jooksul.
Enim levinud kasutusalad
Tänu oma omadustele kasutatakse PLA-d laialdaselt erinevates valdkondades:
Pakenditööstus: Toiduainete pakendamine, biolagunevad kilekotid ja ühekordsed nõud.
Meditsiinisektor: Bioloogiliselt sobivad implantatsioonimaterjalid ja meditsiinilised seadmed.
Automotööstus ja elektroonika: Bioplastikust komponendid, mis aitavad vähendada sõidukite ja seadmete üldist ökoloogilist jalajälge.
Levinud ka materjalina 3D-printimisel
3D-printimisel on PLA saanud üheks levinumaks materjaliks tänu oma mitmekülgsetele omadustele:
PLA sulab umbes 180–220 °C juures, mis on madalam võrreldes teiste populaarsete printimismaterjalidega nagu ABS. See võimaldab printida madalamatel temperatuuridel, mis vähendab energia tarbimist ja vähendab vajadust spetsiaalsete printimisplatvormide järele.
Erinevalt teistest materjalidest, nagu ABS, on PLA-l madalam deformatsioonitendents, mis tähendab, et trükitud objektid jäävad mõõtmetelt stabiilsemaks ja neid on lihtsam töödelda.
Selle kasutamine 3D-printimisel ja muudes tööstusharudes on suurepärane näide sellest, kuidas jätkusuutlikud materjalid võivad asendada traditsioonilisi plastikuid ja aidata kaasa ökoloogiliselt vastutustundlikumale tulevikule.